Menu

Genel Anksiyete Tedavisi Yöntemleri

Anksiyete Tedavi Yöntemleri arasında genel olarak kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Anksiyete tedavisi hakkında yazılan bir çok makale incelendiğinde anlaşılıyor ki, en iyi tedavi yöntemi insanın kendisine uyguladığı tedavidir. Öğrendiğimiz üzere endişe yaşamın bir parçasıydı, fakat anksiyete bozukluğu yaşayanlarda sürekli her durumdan endişe ve kaygı duyma sorunu vardır.

Anksiyete bozukluğuna neden olan şey henüz bilinmemektedir. Fakat sebepleri bilinmemiş olsada anksiyete tedavisi üzerine bir çok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalarda anksiyete bozukluğunun kalıtsal yolla taşındığı, ebeveynlerinde bu rahatsızlıktan olan insanlarda, anksiyete bozukluğu yaşama riski diğer insanlara oranla daha yüksektir. Biyolojik ve çevresel unsurların da bu hastalığı tetiklediği bilinmektedir, fakat kesin olarak ortaya koyabilen bir araştırma yoktur.

Anksiyete Tedavisi

Anksiyete Bozukluklarının Fiziksel Belirtileri

Her kaygılanma hissi durumu anksiyete bozukluğuna işaret değildir. İleri düzey olmadıkça her anksiyete bozukluğunda, anksiyete tedavisi kullanılmaz.Anksiyete bozuklukları, kensini tüm belirtileriyle de gösterebilirken, tek bir belirtiyle de gösterebilir. Birisi ağır bir anksiyete krizi geçirirken, bir başkası kalabalık içinde konuşmayı düşünere, olduğu yerde gerginlik halinde durabilir. Genel olarak anksiyete tedavisinin kullanıldığı durumlarda, anksiyete bir hayli ilerlemiş ve kişinin yaşamını doğrudan etkilemeye başlamıştır. Yaygın anksiyete bozukluğu fiziksel belirtilerini maddeler halinde inceleyelim:

 • Anksiyete durumunda, vücut kendini tehlikede hisseder. Vücut, stres hormonu salgılamaya başlar ve buda aort atardamarını ışıkıştırır. Yine vücut refleks olarak nefes alışverişini azaltmak ister, bu durumda tehlike oluşur ve nefes almak zorlaşır.
 • Anksiyetenin getireceği korku durumu vücutta adrenalin ve norepinefrin salgılanmasını başlatır. Bu hormonların salgılanması kalp çarpıntısına, titremeye neden olur.
 • Anksiyete ile salgılanan adrenalin hormonu vücutta şekerin glikoza çevrilmesine neden olarak sindirim sisteminin doğal çalışma akışını bozar. Besin maddelerinin vücutta dolaşmasına etki ederek karın ağrısı, gaz ve alışılmışın dışında bağırsak hareketlerine neden olur.
 • Anksiyete kasların gerilmesine ve kasılmasına neden olur. Dişleri sıkmak anksiyete bozukluğunun popüler belirtilerindendir. Dişlerini sıkarken çene kaslarının kasılması ve yüz ağrıları ortaya çıkar.
 • Anksiyete hastalarının sinir sistemlerinde yaşanan tüm bu hormonal değişimler, vücut sıcaklığını artırır. Vücut tepki vererek ısı kaybına başlar, dolayısıyla terleme başlar. Vücudun terlemesi anksiyete belirtisi olabilir.
 • Anksiyete bozukluğu yaşanaynlarda şddetli baş ağrıları ve migren görülebilir.
 • Anksiyete bozukluğu yaşayan insanlarda süreklim yorgunluk halsizlik olmaktadır. Vücut etrafına karşı tetikte iken uykusuz kalır, zihnini ve bedenini dinlendiremez

Anksiyete Bozukluğunun Duygusal Belirtileri

Yukarıda incelediğimiz tüm fiziksel belirtiler, aksiyete bozukluğunun duygusal belirtilerine bağlı olarak gelişen vücudun tepkileridir. Yaygın anksiyete bozukluğu duygusal belirtilerini maddeler halince inceleyelim:

 • Sürekli endişeli, her an kötü birşey olucakmış hissi, anksiyete bozukluğu yaşayan kişiyi haftalarca, hatta aylarca sürecek kaygı krizine sokabilir.
 • Uykuya dalmakta zorlanma durumu yaşanabilir. Kesintisiz ve kaliteli uyku zorlaşır.
 • Herhangi bir nedeni olmadan, belirli objelerle veya durumlarla karşı karşıya kalındığında korku durumuna geçmek, anksiyete bozukluğunun belirtisi olabilir.
 • Psikolojik iniş-çıkışlar ve yaşadığımız stres sindirim sistemini etkiler.
 • Nedensiz yere gergin ve sinirlilik durumu yaşanır. Bu durum psikolojik sağlığı olumsuz etkileyeceği gibi fiziksel sağlığı da kötü etkiler.
 • Anksiyete zoukluğu yaşayan birisi, geçmişte yaşadığı kötü bir anıyı zihninden atamayabilir.

İnternet ortamında karşınıza çıkacak anksiyete testleri, anksiyete bozukluğuna sahip olup olmadığınız konusunda gerçek bir sonuç vermez. Eğer bu belirtilere sahipseniz, psikoloğunuzla iletişime geçmeniz faydalı olacaktır. Anksiyete tedavisi denildiğinde ilk olarak akla psikolojik bir destek alarak kişinin ilaç kullanmamaya özen gösterir bir biçimde kendisini telkin etmesi gelir.

Anksiyete Hakkında Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete bozukluğu belirtileri ve detaylı anlatım konusunda yaptığımız çeşitli açıklamalar sonucu, anksiyete bozuklugu olan bir kişinin anksiyete tedavisi sırasında nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda çok önemli bilgileri sizlerle paylaştık. Yapılan çeşitli anksiyete testleri göz önüne alınarak fiziksel belirtileri, korku durumu, stres hormonu seviyesi incelenir. Bireyde sürekli endişeli olmasını gerektiren durumların üzerinde durularak sorunların çözümüne odaklı çalışmalar yapılır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir