Menu

Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu

Hamilelikte anksiyete bozukluğu hem bebek sağlığı hemde anne sağlığı için çok önemli bir konudur.  Hamilelik anne adayları için zorlu ve sıkıntılı bir dönemdir. İlk defa anne olan bireylerin aklında genel olarak bazı sorular takılır. Bu sorular sonucunda bireyde bir kaygı oluşabilir. Oluşan bu kaygının ilerlemesi, anne adaylarını anksiyete bozukluğuna sürükler. Anksiyete hamile bireylerde oluşturacağı kaygı ile bebeğin ve annenin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden hamilelik döneminde bireylerin psikolojik kontrol altında olması çok önemlidir.

 

Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu Neden Olur?

İlk defa hamile kalan anne adaylarının kaygılı olması çok normal bir durumdur. Kaygı insan doğasında bulunan ve genel olarak her zaman olan bir durumdur. Bu sebepten dolayı aşırı kaygılanan hamilelerde anksiyete başlar. Anksiyete kişinin çok ileri düzeyde kaygılanıp kendine zarar vermesiyle sonuçlanır. Hamilelikte kaygı oluşumunda ki en büyük sebeplerden birisi, hamile kalan kişinin bebeğine bir zarar geleceği düşüncesidir. Anne adaylarının bebeklerine bir şey olacak düşüncesi onları çok yıpratır. Bu yüzden bir kaygı hali oluşur. Aynı zamanda daha önce hamilelik sırasında düşük yapan veya bir şekilde doğmamışta olsa bebeğini kaybeden bireyler, ikinci hamileliklerinde anksiyete bozukluğu yaşarlar. Hamilelikte anksiyete bozukluğunun kontrol altında tutulması çok önemlidir. Kaygılarımız sonucunda çeşitli yanlışlar yaparak, bebeğimizin sağlığına zarar verebiliriz.

Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Öncelikle anksiyetenin erken tanısı çok önemlidir. Hamilelik sırasında anksiyete bozukluğu oluşan kişilerin bunun çevresi tarafından veya kendi tarafından fark edilmesi sonucunda mutlaka bir uzman ile görüşmesi gerekir. Kaygıları sonucunda yapması gereken davranışları yanlış yapan bir anne sonucunda bebeğini kaybedebilir. Hamilelik sırasında eşiniz veya bir yakınınız kaygılanmaya başladığında ona güven verecek şekilde yaklaşmanız çok önemlidir. Anksiyete bozukluğu olan hamilelerde genellikle bebeği yalnız başına nasıl doğuracağım korkusu oluşur. Yalnızlık hamileleri kötü etkiler. Hamilelik döneminde kadınlar duygusal olduklarından dolayı onların yanında olmanız en iyi tedavi yöntemlerinden birisi olacaktır. Hamile bir bireyin sinirleri alt üst olmuş durumdadır. Yani bu durumda onu hep alttan alan taraf siz olmanız gerekecek. Yani hamilelik sırasında anksiyete tedavisinde en iyi yöntem onu sakinleştirici şeyler söylemek ve vaktinizin büyük bir kısmını hamile bireye ayırmakla olacaktır. Hamile olan kişinin yanındaymışsınız düşüncesine sahip olması anksiyete bozukluğunun önüne geçecektir.

 


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Atakları başlıklı makalemizde anksiyete, Anksiyete atakları ve anksiyete bozuklugu hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir