Menu

Kafeinin Anksiyete Üzerindeki Etkileri nelerdir?

Kafeinin anksiyete üzerindeki etkileri nelerdir sorusunun cevabı çok fazladır. Çünkü kafein vücuttaki bir çok şeyi etkilemektedir. Anksiyete bozukluğu kaygı ve endişe hali olarak kişide kendini göstermektedir. Anksiyete bozukluğu tedavisinde çeşitli alternatif tıp yöntemleri kullanılabilmektedir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde stres çok yoğun seviyede vardır. Bu stresin yarattığı etki sonucunda kişi hayatını zorluklarla devam ettirmek zorunda kalır.

Kafeinin Anksiyete Üzerindeki Etkileri nelerdir Detaylı Anlatım

Kafeinin Anksiyete Üzerindeki Kısa Dönem Etkileri

Kafein vücutta sinir sistemini doğrudan uyaran bir kimyasal olarak etki gösterir. Kafenin anksiyete üzerinde kısa dönemde oluşturduğu etkiler, vücudun enerjisinin yükselmesi, uyanık kalma, dinç olma ve rahatlık duygusu hissi yaratmadır. Bu etkilerin sonucunda kafein anksiyete bozukluğu olan kişileri iyi gelen bir içecektir. Kafeinin vücutta bir diğer etkilerine bakılırsa hızlı nabız atışı, kan damarlarında daralma, mide asit seviyesini yükseltme. Bu bahsetmiş olduğumuz tepkiler kişinin stres anında yaşadığı tepkilere benzerdir.

Kafein etkileri iyi gibi gözükse de aslında çok tehlikelidir. Daralan kan damarları beynin bir tehlike algılamasına sebep olur ve uykuyu geciktirir. Bunun sonucunda kişide stres hormonu yükselir. Vücudun stres hormonunun yükselmesi daha atik ve çevik bir vücuda sebebiyet verir.

Yüksek miktarda alınan kafein vücutta çok farklı sonuçlar ortaya çıkartmaktadır. Huzursuzluk, sinirlilik, endişe, uyku bozuklukları gibi etkileri içerisinde barındıran bu etkiler kişinin hayatını olumsuz yönde büyük ölçüde etkilemektir. Bu etkilerinde sonucunda kişide oluşan aşırı kaygı anksiyete bozukluğunu tetikleyeceğinden dolayı kafein anksiyetenin dostu olan bir içecektir. Kafeinin yarattğı bu olumsuz etkilerin yanı sıra kişide adrenalin salgılanmasına da sebep olur. Bu durum kafeinin keyif verici etkileri arasındadır ve bu sebepten dolayı bağımlılık yarattığı düşünülmektedir.

Kafenin Anksiyete Üzerinde Ki Uzun Dönem Etkileri

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kafeinin uzun dönem içerisinde insan sağlığını çok ciddi derecede yıpratıcı bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Kafeinin, kan basıncını arttırmasına rağmen kalp ve damar hastalığına yol açtığı aynı zamanda yüksek tansiyona yol açabildiği üzerinde durulmuştur. Yapılan bir diğer bilimsel araştırma sonucunda kanser etkisinin arasında ciddi bir bağ olmadığı ortaya çıkmıştır. Panik atak ve anksiyetenin kafein alımında aşırı ilerlediği ve anksiyetenin çok büyük seviyede arttığı gözlemlenmiştir. Bu sebepten dolayı anksiyete bozukluğu olan kişilerin kafein kullanımının kontrol altında tutulması ve kullandırılmaması büyük önem taşımaktadır.

 


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğunda Psikoterapi başlıklı makalemizde anksiyete, bozukluğu ve çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir