Menu

Kaygı Bozukluğu Krizi Esnasında Neler Yapılmalıdır ?

Anksiyete, kaygı durum bozukluğudur. Kaygı endişe gibi duygular günlük rutince önemlidir. Kişinin karşılaştığı problemlere karşı çözüm bulmasına ve dikkatini odaklamasına yarar sağlar. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde anksiyete krizi bir anda gelmektedir. 10 dakika gibi kısa sürede pick yapar ve yavaş yavaş düşüşe geçer. Anksiyete krizi, henüz bilinmeyen bir nedenden ötürü, beynin nöroendokrin sistemi devreye sokarak vücuda acil hastalık alarmı vermesi durumudur. Vücut bu andan itibaren tüm organlarıyla kendini savunma pozisyonuna alır.

Anksiyete bozukluğuna sahip kişiler, yaşadıkları anksiyete krizlerinin tekrarlama korkusundan dolayı sürekli sürekli kaygı duymaya başlarlar. Bu durum kişinin yaşam kalitesini düşürecektir.

Anksiyete Kriz Anı

Anksiyete Krizi Nedir?

Anksiyete krizi, anksiyete bozukluğu olan kişilerde, bir anda meydana gelen yoğun kaygı ve korku nöbetleridir. Herhangi bir belirti olmadan, aniden gerçekleşir. 10 dakika içersizinde pick yapar ve 1 saat sürer. Kişiye dünyanın sonunun geldiği hissini yaşatır. Krizi yaşayan kişi kriz sonrasında tekrar krize girmenin endişesi ve kaygısını duymaya başlar. Anksiyete krizi belirtileri:

  • Göğüste ağrı ve kalp çarpması,
  • Kişinin kontrolünü kaybedeceği hissi,
  • Nefes darlığı ve bayılma hissi,
  • Sıcak basması, mide bulantısıdır.
  • Mide krampları ve titreme
  • Gerçekten uzaklaşma ve gerçeklik duygusunu kaybetme

Anksiyete krizinin fiziksel semptomları kalp krizi ile karıştırılabilmektedir. 10 dakikalık süreçte hissedilenler o kadar fecidir ki kişi kendini ölecek gibi hissedebilir. Anksiyete krizi kısa sürede yatışır.

Anksiyete krizi geçiren kişiye yaklaşımda dikkatli olunmalıdır. Anksiyete atağı geçiren kişiye varlığınızı hissettirmelisiniz. Yakınlığınıza göre ona dokunmalı, sarılmalı, yumuşak sözler söylemeli, ses tonu ile onu rahatlatmaya çalışmalısınız. Ona nasihat vermek ya da onu yönlendirmeye çalışmak yanlış olacaktır.

Anksiyete bozukluğu kalıtsal yolla gelmektedir. Yani anksiyete bozukluğu olan kişinin genlerinde bu hastalık vardır. Bu kişilerde anksiyete krizinin ne zaman geleceği belirsizdir. Anksiyete bozukluğu olan kişi tedavi olmadığı sürece yaşam kalitesinde düzelme olmayacaktır ve her an anksiyete krizi geçirme düşüncesi ile kendi kendini yiyecektir. Tedavide psikoterapi ve ilaç tedavisi eşzamanlı yürütülecektir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete bozukluğu etkilerinden birtanesi de anksiyete krizi olarak gözükmektedir. Anksiyete krizi belirtileri çeşitli şekillerde olmaktadır. Anksiyete krizi ve kriz anında yapılması gerekenler kişinin sağlığı için çok önemlidir. Psikoterapi ve ilaç tedavi ile bu krizlerin önlenmesi hayati rol oynar.

 


Bir önceki yazımız olan Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir? başlıklı makalemizde felaket senaryosu, ilaç tedavisi ve psikoterapi ve seratonin hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir