Menu

Kaygı Bozuklukları için Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Kaygı Bozuklukları için Tedavi Seçenekleri Nelerdir sorusunun cevabı çok fazladır. Gelişen psikolojik tedavi yöntemleri insanlar üzerinde bilimsel araştırmalar sonucunda çeşitli kalıplara oturtulmuştur. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde kaygı bozukluğu, endişe, stres, dengesiz ruh hali, gergin bir yapı bulunmaktadır. Bu gerginlik sinir ve stres sonucunda kişi davranışlarını kontrol edemez ve davranması gerektiği gibi davranmaz. Bu sebepten dolayı anksiyete tedavisi çok önemlidir.

Kaygı Bozuklukları için Tedavi Seçenekleri Nelerdir Detaylı Anlatım

Tedavi Seçenekleri

Öncelikle anksiyete bozukluğu olan kişiler bu durumun farkına vardıklarında ertelemeden bir uzman ile görüşmelidir. Uzmandan alacağı yardım sonucunda kişi kaygılarından ve bu ruh halinden kurtulmaya başlayacaktır. Anksiyete tedavisi olan kişilerde kalıcı sonuç yakalamak büyük bir ihtimaldir. Anksiyete tedavi edildikten sonra kendini tekrar eden hastalıklardan değildir. Öncelikle tedavi yöntemi belirlenmeden, anksiyetenin neden kaynaklandığının bulunması gerekir. Anksiyete bozukluğunun temelinde yatan sorun bulunur ve bulunan bu sonuca göre tedavi seçenekleri değerlendirilir. Tedavi Seçenekleri;

  • İlaçla Tedavi
  • Psikolog ile Konuşarak Tedavi
  • Psikoterapi Yöntemi ile Tedavi

 

Doğru Tedavi Seçeneği Belirleme

Anksiyete bozukluğu olan kişilerin anksiyete derecesi belirlenirken, anksiyetenin temeline inerek sorunun kaynağına ulaşılır. Anksiyete bozukluğu çocukluktan gelen bir travma sonucunda oluşuyorsa bu yöntem kişinin çocukluğundaki problemleri çözerek geçirilebilir. Buna psikolog ile konuşarak tedavi yöntemi diye biliriz.

Anksiyete bozukluğu günlük yaşamamızda tetikleniyor ve bu şekilde oluşuyorsa, kaygı ilaçları kullanmamız gerekebilir. İş hayatımızda bazı kaygı verici durumları çok sık yaşıyor olabiliriz veya bu duruma bir başka örnek vermek gerekirse eğitim hayatımız çalkantılı bir dönem içerisine girmiş olabilir, aşırı bir gelecek kaygısı içerisine girmiş olabiliriz. Bu durumda kişi genellikle kaygı giderici ilaç kullanmayı tercih eder. Kullanılan kaygı giderici ilaçlar ile anksiyete tedavisi geçiren kişiler ilaçla tedavi yöntemini kullanmış olur.

Son olarak en kalıcı ve kesin çözümlerden birisi olan psikoterapi yöntemi ile tedaviye değineceğiz. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin ilerlemiş anksiyetesi oluşmuş ve bunun etkisiyle sosyal fobi, depresyon tetiklenmiş ise kişinin artık psikoterapi yöntemi ile tedavi olması gerekir. Psikoterapi yöntemi kişinin stres, kaygı, endişe gibi duygularını nasıl yöneteceğini, kontrol edeceğini ona öğreterek bu sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olur.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğunda Psikoterapi başlıklı makalemizde anksiyete, bozukluğu ve çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir