Menu

Kaygı Giderici İlaçlar

Kaygı giderici ilaçlar anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisidir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde anormal seviyelerde kaygı oluşmaktadır. Oluşan bu kaygı sonucunda kişinin hayatı doğrudan etkilenir. Zamanla depresyon ve sosyal fobi görülür. Bu sebepten dolayı anksiyete tedavisi zorlu bir süreçtir. Anksiyetesi olan kişilerin sık karşılaştığı durumlardan birisi yüksek kaygı sonucunda başarısız olmaktır. Başarısızlık korkusu olan kişilerde oluşan kaygı zamanla anksiyete dönüşmektedir.

Kaygısız bir insan düşünmek mümkün değildir. Fakat  bu durumda kişilerden beklenen kaygısız olmaları değil, kaygılarını başarıya dönüştürecek şekilde kullanmalarıdır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin kaygı sonucunda hayatları doğrudan etkilenir. Bu durumda kişi anksiyete tedavisi sırasında kaygı giderici ilaç kullanabilir. Bu kaygı giderici ilaçlara örnek vermek gerekirse;

  • Anksen 10 Mg
  • Lustral 50 Mg
  • Xanax  1 Mg

Kaygı Giderici İlaç Kullanımı

Anksiyete tedavisi sırasında kaygı giderici ilaç kullanan kişilerin ilaç kullanımı hakkında bilinçlenmesi çok önemlidir. İlaç kullanan kişilerde bilinçlenme olmazsa ilaçların ciddi anlamda yanlış kulanımı olabilir. Bu yüzden ilaç kullanımında kullanılması gereken dozun üstüne çıkmak oldukça sakıncalıdır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin ilaçlar konusunda kaygılı olması gerekir. Tedavi sırasında ilaç ile tedavi yöntemini seçmiş bir kişinin kafasına göre her kaygı anında ilaç kullanması organ yetmezliğine sebep açabilir. Bu sebepten dolayı ilaç ile tedavi olan kişiler dikkatli bir şekilde ilaçlarını doz aşımı yapmadan kullanmalıdır.

Kaygı Giderici İlaç Kullanan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Kaygı giderici ilaç kullanan kişilerin doz aşımına dikkat etmesi oldukça önemlidir. Aşırı doz ilaçlar daha etkilidir diye bir şey söz konusu değildir. Bir ilacın fazla miktarda kullanılması o kişinin ilaçtan dolayı zehirlenmesine sebebiyet verebilir. Aynı zamanda ilaç kullanan kişilerin doğru bir şekilde kullanmadığında ilaçların etkisinin iyi gözükmediği bilimsel olarak gözlenmiştir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde ilaç kullanımı sırasında ilaç saatlerine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Eğer bir ilaç günde 3 defa 8 saat aralıklar ile alınması gerekiryorsa dakika bile şaşmadan bu ilaçları kullanmalıdır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin ilaç kullandığı dönemde panik ataklarına ve anlık krizlerine karşın eline gelen ilacı ağzına atma durumuna çok sık rastlanmıştır. Bu sebepten dolayı ilaçların bu şekilde kullanılmaması için kişi önceden bilinçlendirilmelidir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Nöbeti başlıklı makalemizde anksiyete, empoze ve nöbeti hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir