Menu

Kronik Anksiyete

Kronik anksiyete konusuna değinmeden önce ilk olarak kronik kelimesi üzerinde duralım. Kronik kelimesi anlamı uzun süreli olan, bazen hayat boyu düzelmeyen ve tedavi imkânları daha sınırlı kabul edilen hastalık türüdür. Yani buradan anlaşılacağı üzerine anksiyete bozukluğunun ilerlemiş ve tedavi edilmemiş en son safhasına kronik anksiyete denile bilmektedir.

Kronik Anksiyete Nedir?

Kronik anksiyete artık vücutta yer edinmiş ve uzun süreden beri devam eden anksiyete bozukluğunun hayat boyu düzelmeden, tedavi imkanlarının kısıtlanmış olan hastalık türüdür. Anksiyete bozukluğunun kronikleşmesi sonucunda işler artık çıkmaza girmiş denilebilir. Çünkü insan vücudunda kronikleşen hastalıklar uzun süre devam eder ve tedavi edilmesi oldukça güçtür. Anksiyete bozukluğu sırasındak işi kaygılarının önüne geçmek için bir şeyler yapmamış ve çeşitli tedavi yöntemlerini denemeden uzaklaşmış ise anksiyete zamanla kronikleşecek ve kronik anksiyete dönüşecektir.

Kişinin kronik anksiyete olması sonucunda ise artık tedavi edilmesi çok güç bir aşamaya gelinecektir. Kronik anksiyete kişide aşırı kaygı durumunun normalleşmesi halinde kendini gösterir. Kişi her durumda kaygılanır, endişelenir ve her zaman kötü şeylerin başına geleceğini düşünür. Bu yüzden kronik anksiyete tedavilerinde hastalar genel olarak hastaneye yatırılmaktadır. Kişinin dış dünya ile bağlantısı koparılarak baştan  ve uzun süren bir tedavi yöntemi uygulanır. Avrupa standartlarında yaşayan kişilerde genellikle anksiyete bozukluğu görülmemektedir. Bunun altında yatan temel sebep ise insani kaygıların ülkelerinde olmamasıdır. Genel olarak kaygılar gelişmekte olan ülkelerde oluşmaktadır. Gelecek kaygısı kronik anksiyete bozukluğunu en çok tetikleyen etkenlerden birisidir.

Kronik anksiyete Detaylı anlatım

Kronik Anksiyete Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir

Genel olarak kronik anksiyete sırasında kişi hastaneye yatırılmaktadır. Fakat kronik anksiyete bozukluğu, kişide anksiyete etkisi ile yaşama imkanı vermektedir. Kişi bu durumu artık kabullenmiş ve olması gereken bir durum gibi benimsemiştir. Yani artık hayatına kaygılanarak devam eder ve uzun süredir de bu kaygı ile yaşamıştır. Fakat anksiyete bozukluğu belirli bir seviyeye kadar ilerlediği için bazı kişiler en ileri anksiyete durumlarında da hayatlarına devam edebilmektedir. Bu yüzden kronik anksiyete bozukluğu tedavisi çoğu zaman tercih edilmez. Bunun yerine anksiyete kabullenilir ve alışa geldik bir durum gibi karşılanır. Ne olursa olsun anksiyete kabullenecek veya normal görülecek bir rahatsızlık değildir mutlaka bir uzmandan yardım alarak tedavi edilmelidir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Nöbeti başlıklı makalemizde anksiyete, his ve kas kasılması hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir