Menu

Performans Anksiyetesi

Anksiyete bozukluğu bir çok açıdan incelenebilecek rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Performans anksiyetesi, anksiyeteye farklı bir bakış açısı olarak incelenmeli ve gözlenmelidir. Mükemmelliyetçi kişilerde genel olarak görülen sorunlardan birisi Performans endişesidir.

Genel olarak insanların çoğunda görülen performans anksiyetesinin, en sık rastlanan grubu önemli etkinlikler ile sık sık karşılaşmak zorunda olan kişilerden oluşmaktadır. Performans anksiyetesinin olumsuz etkileri genellikle bir topluma karşı konuşma yaparken veya bir sınav sırasında yaşanmakta olduğu gözlenmiştir.

Genel olarak böyle bir etkinliğe dahil olan kişinin yapabilecek miyim, acaba başarılı olur muyum kaygısı ve ya yapamazsam korkusunun üzerine eklenmesi ile performans anksiyetesi ortaya çıkar. Yetenikli kişilerin ya başaramazsam korkusu ile rahat bir şekilde yapabilecekleri işleri çoğu zaman zorlanarak yaptıklarını veya yapamadıklarını gözlemlemişsinizdir. Bu duruma örnek vermek gerekirse sanatçıların sahne performanslarını sergilerken kaygılanması, sınava girecek öğrencilerin sınav kaygısının oluşması, iş görüşmesi mülakatlarında yaşanan kaygı gibi durumları bu duruma örnek olarak verebiliriz.

Performan Anksiyetesi Detaylı Anlatım

Performans Anksiyetesi ve Sosyal Fobi

Performans anksiyetesi etkileri sosyal fobi ile benzer bir şekilde kendini göstermektedir. Genel olarak sosyal fobi ve performans anksiyetesi bir arada gözüken rahatsızlıklardan birisidir. Sosyal  fobi ve performans anksiyetesinin kendini bir arada göstermesi durumlarında kişi kendini toplumdan tamamiyle soyutlamak zorunda kalıyor. Sosyal fobi sorunu olmadan tek başına görülen performans anksiyetesi durumunda ise kişi sadece etkinliklerde ve performans göstereceği  durumlarda sıkıntı yaşıyor. Bu yüzden ileri derece oluşmuş performans anksiyetesi sorununda kişinin profesyonel bir destek alması çok büyük önem taşır.

Performans Anksiyetesi Görülme Sıklığı

Hastalığın genel olarak incelediğimizde, performans anksiyetesinin hangi sıklık oranında bireylerde gözüktüğüne dair bilimsel bir açıklama yapmak mümkün değildir. Fakat bu tarz durumların içerisinde kalan bireylerin kendilerine uygulayacakları en iyi tedavi yöntemleri bu durumun üstüne gitmektir. Topluma karşı konuşma yaparken veya birey bir sınava gireceği zaman performans anksiyetesi yaşıyorsa, sık sık sınavlara girerek ve sık sık çeşitli konuşmalar yaparak bu duygusunun üzerine gitmeli ve onu yenmelidir.

İlerlemiş performans anksiyeteleri için fiziksel belirtiler ortaya çıktığı zamanlarda, artık kişinin çeşitli anksiyete tedavisi ilaçları kullanması onun için en doğru karar olacaktır. İlaçlı tedaviyi son aşamada düşünmek en iyi seçenektir. Öncelikli olarak kişinin kaygılarının üstüne gitmesi ve mücadele etmesi onu en hızlı şekilde tedavi edecektir. İlerleyen durumlarda ilaç ve terapi yöntemlerine başvurulabilir.


Bir önceki yazımız olan Yaygın Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde antidepresan, aşırı kaygı durumları ve endişe hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir