Menu

Sigara Ve Anksiyete

Sigara ve anksiyete arasında hastalar tarafından bir bağ kurulsada sigara ve anksiyete arasında bir bağ kurmak çok yanlıştır. Sigara sağlığa çok zararlıdır. Bu yüzden bir tedavi yöntemi olarak kullanılması doğru değildir. Anksiyete kişinin kaygılanması ve endişeli durumunun çok fazla olması durumudur. Kişi bu stres ve kaygısını sigara içerek bastırmaya çalışmamalıdır. Zaten sigaranın böyle bir özelliği yoktur. Bu durum en fazla psikolojik olarak iyi geldiğinin düşünülmesinden kaynaklıdır. Kişinin sigara içmesi anksiyete tedavisinde kabul edilir bir durum değildir.

 

Sigara Anksiyete İyi Gelir Mi?

Sigara anksiyete iyi gelme durumu söz konusu bile değildir. Sigara içerisinde bulunan maddeler sonucunda insan sağlığına çok fazla zarar veren bir üründür. Sigara kullanımı çeşitli kalp rahatsızlıklarına ve solunum yolu bozukluklarına sebep olacağından dolayı kişinin anksiyetesi doğrudan artacaktır.

 

Anksiyete Sigaranın Zararları

Bu durumu açıklamak gerekirse, solunum yollarında tahribat oluşmuş bir kişinin nefes alıp vermesi zorlaşacak ve sıkıntılı olacaktır. Bu durumda kişi vücuduna bir nefeste yeteri kadar oksijen alamayacaktır. Yani tam nefes alamadan eksik bir solunum gerçekleştirecektir. Anksiyete bozukluğunda sakinleşmenin ve psikoterapilerde uygulanan yöntemlerin genelde nefes egzersizi üzerine olduğunu biliyoruz. Bu durumda solunum yollarında yaşanan bir bozukluğun anksiyete iyi gelme ihtimali olamaz. Çünkü kişi sigara yüzünden tıkanacak ve doğru solunum yapamayacak. Bu durumda kişinin anksiyetesine olumsuz etkide bulunur.

Sigara Ve Anksiyete Detaylı Anlatım

Anksiyete bozukluğu olan kişilerin sigara içerek kaygı ve streslerini bastırma çabaları yersiz ve gereksizdir. Çünkü sigara kalpte yaratacağı bazı problemler sonucunda kişinin dolaşım mekanizmasında belirli zararlar vererek vücuttaki kan dolaşımını azaltacaktır. Kalp ritim bozukluğu veya çarpıntı gibi durumlara sebep olacağından dolayı, bu durum kişinin stresiyle birleşince kişinin kalp krizi riski çok fazla artacaktır. Kalp krizleri ölümle sonuçlanabilecek kadar önemli bir hastalıktır. Bu sebepten dolayı anksiyete için çözüm sigara değildir. Sigara sağlığa çok zararlıdır.

Anksiyete ile gerçekten mücadele etmek isteyen bir kişinin yapması gereken en önemli şeylerden birisi spor yapmasıdır. Spor bir çok kişisel bozukluk ruhsal rahatsızlıkta iyi gelerek kişinin tüm yaşantısını düzeltecektir. Yapılacak bazı spor dallarından bahsetmek gerekirse; omurga sağlığı ve iyi bir duruş için plates, yüzme, fitness, koşu gibi spor dalları kişinin motivasyonunu yükseltecek ve anksiyete tedavisinde ciddi bir yol kat edecektir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde anksiyete bozuklugu, anksiyete bozukluğu nedir ve belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir