Menu

Sosyal Anksiyete Bozukluğunda Kullanılan İlaçlar

Sosyal fobi, yani sosyal anksiyete bozukluğu, kişinin sosyal ortamlarda başkalarının kendisine baktığı, kendisini incelediği ve eleştirebileceği düşüncesiyle kaygı duyması hastalığıdır. Sosyal fobik kişi sosyal ortamlardan kaçar, kaçamıyor ise konuşmalara katılmayı dikkati en az çekecek bir köşede oturur. Sosyal anksiyete kişilerde, sosyal ortamda bulunma fikri bile çok büyük korku oluşturabilir. Bazı kişilerde topluluk önünde konuşmak, yazı yazmak gibi sorunlar varken bazı kişilerde sosyal ortamlarda izlendiği kaygısı vardır.

Sosyal fobik kişilerde, anksiyete bozukluğunun neden olduğu tüm belirtiler görülebilir. Bazı belirtiler, örneğin yüz kızarması ve titreme gibi belirtiler, daha fazla da yaşanabilir. Genelde ergenlik yaşlarında başlayan bu rahatsızlık kalabalık ortamlarda kendini gösterir. Sosyal fobi kişinin sosyal yaşamını büyük ölçüde kısıtlayabilir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Tedavisi ve İlaçları

Sosyal Fobi Tedavisi

Sosyal fobi tedavisinde odaklanılan tedavi türü bilişsel tedavilerdir. Sosyal fobik kişinin, rahatsız olduğu durumlar belirlendikten sonra bu durumlara uygun tedavi yöntemleri belirlenerek uygulanır. Psikoterapi ve ilaç tedavisinin yanı sıra, gevşeme egzersizleri ve davranışçı teknikler önemli tedavi yöntemlerindendir.

Sosyal fobi tedavisinde ilaç kullanımı tamamıyla psikiyatristin değerlendirmesine bağlıdır. Yanlış uygulama, ilaç bırakıldıktan sonra sosyal fobinin tekrar devam etmesine neden olabilir.

Sosyal Fobi İlaçları

Kalabalık önündeki konuşmalar, özel buluşmalar, sınavlar vs. durumlarda duyulan streslere performans anksiyetesi denir. Performans anksiyetesi için, ortama girmeden 30 dakika önce tek doz 10-40 mg prapronolol, 50 mg aterolal ya da metaprolal, 40 mg nadolal yeterli olur. Bu ilaçların etkisi 4-6 saat kadar sürecektir. Bu etken maddelere sahip ilaçları eczanenizden isteyebilirsiniz. Bu beta blokerler sadece performans anksiyetesinde yararlıdır ve sosyal fobiyi azaltmaz ve uzun süreli kullanımda etkili değildir.

Sosyal fobi tedavisinde kullanılan benzodiazepinler, düzenli kullanımda belirgin iyileşmeler olur. En çok kullanılan benzodiazepinler klonozepam ve alprazolamdır. Ancak uzun süreli tedavi gerekliliği ve bağımlılık sorunlarından dolayı daha az tercih edilirler. Sosyal fobi tedavisinde, monoamin oksidaz inhibitörleri, düzenli kullanımda işe yararlılıkları kanıtlanmıştır. Genelleşmiş sosyal fobi tedavisinde sıkça tercih edilir.Selektif seratonin geri alım inhibitörleri son yıllarda sosyal fobi tedavisinde çokça denenmiştir. İşe yararlılıkları %70 in üzerine çıkmaktadır.

Eczanelerden ya da internet üzerinden alınacak ilaçlar için bu etken maddelerin olduğu ilaçları tercih edebilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yorum yapmayı unutmayınız. Sosyal Anksiyete Bozukluğu Tedavisinde kullanılan ilaçlar yaygın anksiyete bozukluğu içinde kullanılabilir.

Anksiyete Krizinden Korunma Yolları Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete bozukluğu tedavisi ilaçları bireyler üzerinde çeşitli etkiler göstermektedir. Anksiyete bozukluğunda kullanılan ilaçlar içerisinde bulundurduğu etken maddeler dolayısı ile farklı bir şekilde sizi etkileye bilir. Bu ilaçlar bir yandan sizin sorununuzu çözerken başka bir sorunuda beraberinde getirebiklir. Sosyal anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin genel olarak ilaçlı bir yöntemden çok sosyal fobi tedavisi ile kendini tedavi etmeye çalışması daha iyi olacaktır. Fakat yararlı ilaçlar da kullanarak veya kısa süreli bir ilaç tedavisi görerekte bu sorunun üstesinden gelebiliriz.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer başlıklı makalemizde anksiyete bozuklugu, anksiyete bozukluğu tedavi süresi ve anksiyete hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir