Menu

Sosyal Anksiyete

Sosyal anksiyete, anksiyete çeşitleri a rasında insan hayatına en çok etkisi olan anksiyete türlerinden birisidir. Sosyal anksiyete kişinin hayatını, doğrudan olumsuz yönde etkiler. Anksiyete kişide kaygının ilerlemesi ile oluşan ve çeşitli özelliklerde gözüken bir ruhsal problemdir. Anksiyetenin sebepleri arasında genetik sebepler, travmatik olaylar ve kişinin bazı yaşadıkları gelmektedir. Bu yüzden anksiyete insan hayatını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır.

 

Sosyal Anksiyete Nedir?

Sosyal anksiyete kişinin sosyal yaşama karşı olan kaygılarından oluşur. Kişi toplum ile iç içe olmak istemez ve kendini insani faliyetlerden soyutlar. Bu durumda kişi git gide yalnızlaşır ve kendi içine kapanır. Zamanla intahar edilecek seviyeye gelir. Sosyal anksiyete ilk çeşitli yaşlarda görüle bilmektedir. Kişinin yaşadığı bir olay sonucu sosyal anksiyete oluşur.

Sosyal Anksiyete Detaylı Anlatım

Sosyal Anksiyete Nasıl Oluşur?

Sosyal anksiyete, yukarıdada belirtmiş olduğumuz gibi genellikle kişinin kötü bir olay yaşaması sonucunda oluşur. Sosyal anksiyetesi olan kişilerin travmatik bir olayı bulunmaktadır. Hoşlandığınız birinin toplum içinde sizi küçümsemesi veya toplumda utanacak bir şey yaşamış olmanız sizde sosyal anksiyete başlatma ihtimali yüksektir.

Özgüveni kırılmış kişilerde oluşan sosyal anksiyete, kişinin sosyal ortamlardan uzaklaşmasına yol açar. Dikkat çekilmesi gereken bir diğer nokta ise kişide eş cinsellik bulunduğu durumlarda da sosyal anksiyete görüle bilmektedir. Bu durumun bilimsel bir açıklaması yoktur, fakat toplumsal baskı ve yanlış yönlendirmeler sonucunda bireyler eşcinselliği yanlış algılamış ve utanılacak bir şey olarak benimsemişlerdir. Oysaki eşcinsellik diğer cinsel tercihler kadar normal bir durumdur ve ötekileştirilmesi çok yanlıştır.

Sığ düşünce yapısında bulunan bir toplumda belli bir süre geçirmiş bir bireyin, eşcinselliğinin ortaya çıkması toplumda yaşacağı sorunlar sonucunda onu sosyal anksiyete bozukluğuna sürükler. Kişi kendini çaresiz ve toplumdan soyutlamak zorunda hisseder. Bu sebepler sonucunda kişi bu içe kapanıklık ve yalnızlık sonucunda intihar etme düşüncesine kapıla bilir. Bunu bazen gerçekleştire bilir bazende düşüncede kalabilir. Bu yüzden sosyal anksiyete boukluğu olan kişilerin bir uzmandan yardım alarak mutlaka sorunlarının üstüne gitmesi gerekir. Sosyal anksiyete bozukluğu tehlikeli bir anksiyete çeşitidir, bazen terapi bazende ilaç kullanılarak tedavi edilir. Genel olarak bakıldığında kişinin kendi kendine bu problemi çözmesi mümkün değildir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Nefes Darlığı başlıklı makalemizde anksiyete, atak geçirmek ve bozukluk hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir