Menu

Sosyal Fobiyle Nasıl Baş Edilir?

Sosyal fobiyle nasıl baş edilir sorusu sosyal fobi problemi olan kişilerin uğraşmak zorunda kaldığı çok büyük bir problemdir. Sosyal fobi anksiyetenin ilerlemesi sonucunda oluşan ileri derece bir anksiyete rahatsızlığıdır. Sosyal fobisi olan insanların hayatları her geçen gün daha kötüye giderek ilerlemektedir. Bu rahatsızlığın sonucunda insanlar toplumdan ve yakınlarından uzaklaşarak, yalnızlaşırlar. Yalnızlaşan bu insanlar zamanla intihar edebilmektedir. Kişinin hayatını, tüm sosyal faaliyetlerini etkileyen bu durum zamanla kişiyi yalnızlaştırarak kimsesiz bırakmaktadır.

Sosyal Fobiyle Nasıl Baş Edilir Detaylı Anlatım

Sosyal Fobi İle Mücadele Etme Yöntemleri

Psikolojik bir rahatsızlık sonucu anksiyete oluşmuş ve ilerleyen anksiyete kişide sosyal fobiye dönüşmüşse işler oldukça kötüye gitmiş demektir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin anksiyete tedavisinde kullandığı yöntemler kullanılarak sosyal fobi ile mücadele etmek mümkündür. Bu mücadele sırasında bir uzmandan yardım almak mutlaka gereklidir. Uzmandan alacağımız yardım sonucunda uzman kişi bize ilaçlı veya psikoterapi yöntemiyle bir tedavi yöntemi uygulayacaktır. Uyguladığı bu yöntem sonucunda sosyal fobimiz olduğu için bizimde çeşitli çalışmalar yapmamız gerekecek. Alternatif tıp yöntemi olan ve sosyal fobi ile baş etmenin en iyi yöntemi olan şey hobi edinmektir. Hobisi olan kişilerin zamanla bu sosyal fobi durumlarından kurtulup psikolojik sorunlarını yendiği gözlemlenmiştir. Sosyal fobisi olan kişilerin uğraşacağı hobiler arasında spor yapmak, sanatla uğraşmak, sinema veya tiyatro takip etmek gelebilir. Spor psikolojik rahatsızlıkların en büyük düşmanıdır. Kişinin spor yapması hem öz güvenin artmasına sebep olacaktır hemde sağlıklı bir hayat sürmesine. Bu sebepten dolayı sosyal fobi ile baş etmek isteyen kişilerin spor yapması en önemli şarttır.

Sosyal Fobi İle Baş Etmek İçin Yapacağımız Hobiler

Bu durum kişinin zevk ve tercihlerine göre sınırsız bir tercih seçeneği sunmaktır. Daha önceden sosyal fobi şikayeti sonucunda bu durumu aşmak için spor yapmaya karar veren birisinin paylaştığı bir anısını size anlatacağım: ” …Sosyal fobi sonucunda kopmuş olduğum ailem ve arkadaşlarımdan iyice uzaklaşmıştım, içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor, evde oturuyor televizyonun başında saatler geçiriyor boş boş ekrana bakıyordum. Zaman böyle geçip giderken açık kalan bir spor kanalında buz hokeyi maçı izledim. Son zamanlarda ilgimi çeken bir şey olmuştu. O hafta ilk işim bu spora nasıl başlaya bileceğim konusunda bilgilenmek oldu. Sonrasında ise buz patenine başladım. Buz patenini hokeyci olarak değil amatör olarak keyif için yapıyorum. Paten de bir çok arkadaş edindim ve tekrar eskisi gibi rahat bir ruh halim var…” bu durum  ilgimizin olduğu her hangi bir spor dalını hobi edinmemizin ne kadar önemli olduğunu açıklamaktadır.


Bir önceki yazımız olan Kafeinin Anksiyete Üzerindeki Etkileri nelerdir? başlıklı makalemizde anksiyete, bozukluğu ve dost hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir