Menu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yaygın anksiyete bozukluğu tedavi edilmezse uzun vadede vücudun her organına zarar vermektedir. Anksiyete bozukluğu, kadınlarda daha çok görülmektedir. Kadınlar, erkeklere nazaran hayatın zorluklarıyla daha fazla yüzleşmektedir. Bu zor etkenler, kadınlarda anksiyete bozukluğunun daha yüksek oranda görünmesine sebep olmaktadır. Önceki makalelerimizden bildiğiniz üzere, yaygın anksiyete bozukluğu, kişinin nedensiz yere sürekli olarak endişe, kaykı ve korku içerisinde olmasıdır.

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Edilmezse Neler Olur

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavi Edilmediğinde Neler Olabilir ?

Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler uzun yıllar boyunca izlenmiş ve çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Yaygın anksiyete bozukluğuna yüksek oradan sahip kişi ile düşük oranda sahip kişiler karşılaştırıldığında, felç olma olasılığı yaygın anksiyete bozukluğu olan kişilerde %40 daha fazladır. Bu demek oluyor ki yaygın anksiyete bozukluğu tedavi edilmezse felç olma riski artıyor.

Yapılan istatistiki çalışmalara göre yaygın anksiyete bozukluğunun tedavi edilmemesi durumunda:

  • Kalp ve damar hastalıkları,
  • Felç, hafıza problemleri,
  • Bağışıklık sisteminin baskılanması,
  • Mide ülseri gibi hastalıklar,
  • Çeşitli bağırsak problemleri,
  • Kas ağrılarına

Yol açmaktadır. Anksiyete tedavi edilmediği takdirde kişinin depresyon boyutu ilerler ve kişi hayattan kopmaya başlar. Yaşam kalitesi gözle görülür derecede düşer. Arkadaşları ile problem yaşamaya başlar. Kimse sürekli en kötü senaryoya odaklanmış birinin yanında olmak istemeyecektir.

Yaygın anksiyete bozukluğu tedavi edilmediği takdirde, kişi yaşadığı huzursuz yaşamdan dolayı hayattan kopmaya başlar. Aklını yitirmeye başladığını hisseder. Bu duygular kişiyi daha depresif hale getirir ve hem kendi hem de çevresi için tehlikeli hale gelebilir.

Yaygın anksiyete bozukluğu tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Yaygın anksiyete bozukluğu kendi kendine geçen bir rahatsızlık değildir. tedavi edildiği takdirde geçmektedir. Yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi ortalama 6-12 ay sürmektedir. Anksiyete bozukluğu olan kişi en kısa sürede psikoloğuna gidip tedaviye başlamalıdır. Tüm sorularınızı yotum kısmından yazabilirsiniz.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer Yazımıza Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Anksiyete, yani anksiyete bozukluğu kişilerde depresyon ve felç olma olasılığı gibi sorunları beraberinde getirir. Aynı zamanda hafıza problemleri sorununa yol açar. Yaygın anksiyete bozukluğu tedavi edilmezse yakalanacak rahatsızlıkların başında yukarıda saydığımız rahatsızlıklar gelmektedir. Bu yüzden çok dikkatli olunması gerekir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Hastalığını İlaçsız Geçirmek Mümkün Mü ? başlıklı makalemizde anksiyete bozuklugu, anksiyete bozukluğunun ilaçsız tedavi yöntemleri ve Hasta tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir