Menu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu kısaca YAB olarak adlandırıla bilir. Bu hastalık ile uğraşan kişilerde sürekli ve genel olan bir endişe ve kaygılanma durumu söz konusu olur. İleri düzey endişelenme kişinin günlük yaşamını doğrudan etkilerken aynı zaman kişinin geleceğe dönük başarılarını da etkilemektedir. Kişinin mücadele ettiği ve ya uğraştığı bir işin genel olarak sadece kötü noktalarını düşünmesi ve iş üzerinde düşündüğü bu kötü noktalar sonucunda ağır basan kaygılarından dolayı başarısızlık ie sonuçlanmasına sebep olmaktadır. Yaygın anksiyete bozukluğu normal kaygı ve normalin üstünde kaygı arasında ki ince çizginin aşılıp aşırı kaygı durumlarında görülen bir rahatsızlıktır. YAB kişide yaşam boyu görülme oranı %7-12 seviyelerine kadar yükselmiştir. Bu oran gösteriyor ki eskiden her 100 kişiden sadece 5 veya 6 sında bu kaygı durumu gözükürken şimdi 7 ve 12 kişi arasında bir sayıda gözüke bilmektedir. Genel olarak yaşanlamaya bağlı olarak yaygın anksiyete bozukluğunun görülme sıklığıda artmaktadır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Detaylı Anlatım

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Gerçek bir sebep ortada olmadığı halde bile bir kişi aşırı bir şekilde kaygılı veya endişeli olabilmektedir. Çoğu zaman bireylerde bulunun kaygı ve endişe normal seviyelerin üstünde görülebilmektedir. Fakat insanın bu durumlarda kendini sakinleştirememesi anksiyete bozukluğu olarak adlandıralabilir. Yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri arasında dikkat bozukluğu, konsantrasyon güçlüğü, ufak sesler sonucunda irkilme, uyur uyanık halde kalma gibi bir çok belirti yer almaktadır.

YAB psikolojik bir rahatsızlık olarak hayatımıza girmiş olsada fiziksel belirtileri çok fazla olan bir rahatsızlıktır. Kişide yorgunluk, başağrısı, kas ağrısı, titreme, terleme, tahammülsüzlük, sersemlik hali gibi yaşattığı hisler sonucunda kişinin hayatını doğrudan etkiler. Bu tarz belirtilerin uzun süre kişide görülmesi sonucunda bireyde intihar düşüncesi ortaya çıkar. Yaygın anksiyete bozukluğu bu seviyeye gelmeden önce mutlaka tedavi edilmelidir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Yaygın anksiyete bozukluğu tedavi edilebilen bir hastalık olarak bilinir. İlk önce bu hastalığın teşhisinin yapılmasının ardından, hastalığın temeline inilerek bu hastalığa fiziksel bir rahatsızlık sonucumu yoksa psikoloji bir travma sonucumu yakalandığımız ortaya çıkarılmalıdır. Sonra uygun tedavi yöntemi kişide uygulanır.

Tedavi gören YAB hastalarının yaygın anksiyete bozukluğunu yenme oranı %100 e yakın bir orandır. Psikoterapı veya ilaç kullanılarak bu hastalığın tedavisi yapılmaktadır. Erken teşhis durumlarında ilaç kullanımına gerek kalmadan bu sorun tedavi edilebilmektedir. Genel olarak yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisinde antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar kullanılmaktadır. Herkese aynı tedavi yöntemi uygulanmaz.

İlaç tedavisi ile tedavi olan kişilerin etkisini anında görmesi beklenemeyecek bir durumdur, yani ilaç kullanarak yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi gören bir kişi bu ilaçların etkisini ortalama 1-2 haftalık süre arasında görecektir.

Anksiyete Panik atak isimli makalemizi incelemek için buraya tıklayınız.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Panik Atak başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete bozuklugu ve anksiyete derecesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir