Menu

Yüksek İşlevli Anksiyete Nedir ? Neden Olduğu Durumlar ve Etkileri Nelerdir ?

Her hastalıkta olduğu gibi anksiyete de ilerleyen bir hastalıktır. İleri anksiyete bozukluğuna yüksek işlevli anksiyete denir. Bu yazımızda yüksek işlevli anksiyetenin neden olduğu durumlar nelerdir bunların üzerinde duracağız ve anksiyetenin yüksek işlevli olmaması için yapılması gereken konular hakkında konuşacağız. Anksiyete kaygının anormal seviyelere yükselerek insan hayatını olumsuz yönde etkilemesi sonucunda artarak devam eden psikolojik bir rahatsızlıktır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin çevresinden büyük destek görmesi oldukça önemlidir. Tek başına mücadele edilmesi zor olan hastalıkların arasında yer alan anksiyete bozukluğu tedavi edilmediği durumlada yüksek işlevli anksiyete olarak karşımıza çıkacaktır.

Yüksek İşlevli Anksiyete Belirtileri Nelerdir ?

Anksiyetenin ilerlemesinden kaynaklanan ve hayatımıza tamamen etki eden anksiyete bozukluğu yüksek işlevli anksiyete olarak adlandırılır. Yüksek işlevli anksiyete bozukluklarında kişi ilerleyen dönemler intahar edebilmektedir. Fakat öncelikle yüksek işlevli anksiyetenin belirtilerinden bahsedelim;

  • Toplumdan kendini tamamen soyutlama
  • Ağır Depresyon
  • Kendine zarar verme eğlimi
  • Uyku isteğinde artış fakat uyuyamama problemi
  • Sorunlar karşısında şiddet ile çözüm arayışı
  • Her an bir şey olacakmış düşüncesi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlar yüksek işlevli anksiyete belirtilerinin en önemlileridir. Çünkü anksiyete bozukluğu bu seviyeye geldiğinde yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler kendini çok ağır gösterecektir. Kişinin depresif halleri normal depresyon olmaktan çıkacak hayatı sorgulamaya kadar götürecektir.

Yüksek İşlevli Anksiyetenin Neden Olduğu Durumlar Nelerdir Sorusunun Cevabı

Yüksek İşlevli Anksiyete Bozukluğunun Tedavisi Nedir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

İlerlemiş ve artık yüksek işlevli konumuna gelmiş anksiyete bozukluğunun tedavisinin yapılması çok önemlidir. Çünkü bunun artık kendi kendine geçmesini beklemek delilik olacaktır. Bu konuda bir uzmandan ve ailenizden destek görmelisiniz. Genellikle ilaçla tedavi anksiyetenin bu aşamasında başlar. Kişi düzenli olarak çeşitli ilaçları kullanır ve aynı zamanda yavaş yavaş hobi edinmesi sağlanır. Psikolojik hastalıkların en temel mücadelesi arasında hobi edinmek gelir. Hobiler bizim bedenimizi ve ruhumuzu rahatlatacaktır. Edindimiz hobiler sonucunda kişi ilaçlarını düzenli olarak alır. Tedaviye verdiği cevaba göre ilaç dozu düşürülür ve bırakılmaya doğru gidilir. Aynı zamanda çeşitli terapilere katılarak kişinin kaygı ile hayatını nasıl devam ettire bileceği sorusuna cevap verilir. Terapilerin sonucunda kişi kaygıyı kullanmayı doğru bir şekilde öğrenir ve hayatında hiç olmadığı kadar bilinçlenir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu ve Uyuyamama: Anksiyete Uykusuzluk Yapar mı? başlıklı makalemizde doktorun bize söylediği, İlaçlı Çözüm ve tedavi yöntemi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir